„Таван на приходите“ за производители и търговци на електроенергия остава в сила

Удължаването на режима за таван на приходите ще важи и през първите месеци на 2025г. Това стана ясно след като през декември Министерството на финансите публикува Закон за държавния бюджет на Република България за настоящата година. В него бяха оставени текстовете, касаещи таванната мярка. От решението са засегнати ВЕИ-та, АЕЦ “Козлодуй”, НЕК и донякъде въглищните производства. Какво означава това и на какво ще повлияе, разказваме повече в следващите редове.

Какво остава същото?

Вноските, които се извършват от ВЕИ производителите със съоръжения над 1 MW, както и тези за търговците на електрическа енергия ще бъдат изчислявани по същия механизъм от 2024г. Търговци и производители ще продължават да правят т.нар. „целеви вноски“ във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Таванът на приходите за ВЕИ производители за новия период предстои да бъде определен от Министерския съвет. Последните стойности, над които държавата покриваше разходите за енергия на бизнеса, бяха 180 лв. на мВтч.

Какви са нагласите по темата?

Представителите на възобновяемия енергиен сектор изразиха публично своето становище относно удължаването на мярката за таван на приходите. Асоциация „Хидроенергия“, „Българска Ветроенергийна асоциация“ (БГВЕА), „Българска фотоволтаична асоциация“ (БФА), „Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия“ (АПСТЕ) и „Съюз на производителите на екологична енергия“ (СПЕЕ БГ) се изказаха „против“ взетото решение, определяйки го като „неправомерна намеса“ и „грубо нарушаване на законните инвеститорски интереси“.

Гореспоменатите представители обсъдиха и друга страна на проблема – неяснотата около методиката, чрез която ще се определи таванът, както и евентуалното опасение от намаляването му, което ще предизвика допълнителни предизвикателства за българския енергиен сектор. Към аргументацията бе добавен и мотивът, че подобни решения възпрепятстват България в стремежите за енергийна трансформация и конкурентноспособност на европейския енергиен пазар. Препоръчителен коментар бе отправен по отношение на повече анализиране на ползите и цялостното въздействие върху крайните потребители, същевременно отчитайки реалните допълнителни разходи за производителите. Осигуряването на стимули за гъвкаво потребление, съобразено с периодите на производство с по-ниски цени, също спада към препоръките на дружествата.

Стойностите към момента

Справка на Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС) показва, че през декември 2024 г. цената е била 275.02 лв.. А от началото на януари средната борсова стойност е около 240 лв. за мегаватчас.

Претеглянето на везните

  • Запазването на тавана може да намали инвестиционния капацитет в нови проекти за производство на енергия или модернизация на съществуващите мощности, което би могло да постави под заплаха дългосрочната стабилност на сектора
  • Ако пазарните участници не могат да реализират печалби поради ограничени цени, това може да доведе до намаляване на инициативата за енергийни иновации или ефективност
  • Удължаването на мярката може да доведе до по-ниски цени за потребителите, но само в краткосрочен план
  • Механизмът беше въведен преди две години, когато държавата имаше голяма нужда от това, за да се справи със кризисната ситуация с газа и с рекордно високите цени на енергията и тогава мярката имаше оправданост

Тепърва предстои да разберем какъв ще бъде таванът, който ще регулира приходите на търговци на електроенергия и производители до края на месец март. Поради калкулирането на тавана със задна дата (мярката влиза в сила от 01.01.2025г.), мнозина може да се окажат неприятно изненадани.

El Ex Corporation осигурява на своите клиенти експертно консултиране, борсово представителство, както и информираност относно последните новини в сектора на енергетиката. Още информация за нашия екип и повече новини може да намерите тук.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *



Абонирайте се за нашия месечен бюлетин, за да получавате актуална информация за пазара, преференциални цени и оферти.