Министерски съвет публикува на страницата си за обществени консултации Проект на ЗИД на ЗЕВИ. Предложените промени целят цялостно транспониране на Директива (ЕС) 2023/2413 от 18 октомври 2023 г. в българското законодателство. Това означава, че нови правомощия и услуги очакват инвеститоращите във ВЕИ, които стартират процедурите по развиване на своите проекти. Усилия се съсредоточават и върху достъпността на информация, свързана с ключовите моменти за реализирането на енергийни обекти. Със законопроекта се предлага и допълване на списъка на суровини за производство на биогорива и биогаз. Освен с биоетанол, смесването ще може да се извършва и с етери, произведени от биомаса.
Какво мотивира инициативата?
С това ще се създадат условия за повишаване на производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници с оглед постигане на национална цел от най-малко 34.48 % дял на тази енергия в брутното крайно потребление през 2030 г. Такава цел е заложена в актуализирания Интегриран план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021-2030 г.
Проблемът със забавянето на процедурите за издаване на разрешителни за изграждане на ВЕИ също е предпоставка за въвеждането на нови методи на работа, с които да се елиминира продължителното чакане. Подобряването на регулаторната рамка е ключово за запазване на напредъка във ВЕИ съораженията на българска територия.
Какви новости да очакваме?
- изискване към всяка община да бъде създаден център за административно обслужване, който да предоставя указания и информация относно най-ключовите етапи на изграждане и поддръжка на енергийни обекти
- тримесечен срок за издаване на разрешение за строеж, в случаите, когато такова се изисква от Закона за устройство на територията (ЗУТ), независимо от мощността на съоръженията
- Въвежда се срок до три години от датата на подаване на искането в центъра за административно обслужване за издаване на разрешение за ползване или удостоверението за въвеждане в експлоатация при изграждане на вятърни електрически централи разположени в морето
- Предвижда се срокът на процедурата по присъединяване на термопомпи с обща инсталирана мощност до 50 MW от подаване на искането за присъединяване до сключване на договора да е един месец. При термопомпи, използващи геотермална енергия с обща инсталирана мощност до 50 MW, този срок да е до три месеца.
- принципът „мълчаливо съгласие“ при издаване на разрешения за строеж на обекти за производство на електроенергия от слънце за собствено потребление с инсталирана мощност от 20 до 50 kW се запазва.
Той гласи, че при неполучаване на отговор в регламентирания в Закона за устройство на територията срок за издаване на разрешение за строеж от главния архитект на община след потвърждаване на пълнотата на подадените от заявителя документи за съоръжения за производство на соларна енергия с обща инсталирана мощност до 20 kW, разрешението за строеж се счита за издадено.
Пълните условия и подробности можете да разгледате тук.
El Ex Corporation осигурява на своите клиенти експертно консултиране, борсово представителство, както и информираност относно последните новини в сектора на енергетиката. Още информация за нашия екип и повече новини може да намерите тук.