Рекордни стойности на производството на енергия от въглища през юли, цялостно повишено енергийно производство, нова пазарна динамика и рекорден износ на електроенергия за България. На фона на иначе предвидимия месец юли, всички тези събития определно изненадват мнозина. Какво още се случи в сектора на българската енергетика за последните седмици, разказваме сега.
Производство на ток през юли
Месец юли бележи скок с 44% в производството на електроенергия. Най-голяма заслуга имат въглищните централи. Тяхната работа през изминалия месец надвишава със 140% произведеното през юни, а на годишна база се отчитат 21% ръст. Към този момент, юли месец е втория най-силен месец за 2024г. по отношение на въглищната енергия след януари.
Високите пазарни цени възобновиха ключовата роля на ТЕЦ-овете в енергийния микс, като така те се превърнаха във втория най-голям източник на ток в страната. Тази промяна в процентите несъмнено е неочаквана. Летният период на годината носи със себе си най-много слънчеви часове и се очкаваше делът на соларната енергия да е много по-голям.
Спадът на възобновяемите източници е с около 13% сравнено с месеците май и юни. За месец юли делът им е 30% от общия микс. Може дори да се заяви, че това е най-ниската стойност от март месец насам. За слънчевата енергия процентите за юли са 18% в сравнение с 24% през юни, въпреки че в абсолютни стойности соларното производство расте с 5% на месечна база и 46% на годишна база.
Липсата на валежи лишава и хидропроизводството от значим дял – работата на ВЕЦ-овете спада с цяла четвърт на месечна база. Вятърните централи бележат ръст на производството с 57% за месец, но на общия фон това е незабележимо.
Аварията в 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ не попречи произведената енергия да отбележи 38% от общия дял за страната. Съвсем очаквано ядрената ни енергия зае челното място в енергииния микс.
България отново изнася повече отколкото внася
Сред събитията от месец юли се нарежда и дебалансираната обстановка на енергийните пазари в държавите съседки. Румъния, Сърбия и дори Унгария изпитаха известни затруднения при производството и балансирането на енергията. Високите цени и високите температури също са причина за увеличения ни износ.
Данните на Европейската асоциация на преносните оператори ENTSO-E сочат, че румънската енергетика е произвела със 7% по-малко ток спрямо същия период миналата година, докато потреблението расте със 7.3%. Това оставя съседката ни в положение на енергиен недостиг. В подобна позиция е и Унгария, която от юни насам внася нетно по 925 мегавата на час средни стойности. Тези обстоятелства проправиха пътя на българското производство навън. За първи път от месеци България успя да изнесе повече енергия отколкото е внесла, което беше постоянна отрицателна тенденция от началото на 2024г. насам. Категорично обаче не можем да говорим за запазване на тенденцията и в следващите месеци.
За цените на българския енергиен пазар и новите компенсации
Цената на тока никога не спира да бъде обект на интерес от страна на инвеститори и потребители. Когато казахме, че цените на енергийните пазари в съседните страни са високи, нямахме предвид, че положението не засяга и българската пазарна обстановка. Средната стойност на цената на тока се равнява на 267.28лв./ МвТч/. Вътрешният ръст на цените е реален и най-пряко засегнати от това са бизнесите. Призивът за възобновяване на компенсациите веднага беше направен от страна на работодателските организации. На 25 юли в комисията по енергетика беше гласуван механизъм за компенсации, който предвижда таван от 180 лв на МВтч.
El Ex Corporation предлага стабилност, прозрачни условия и надеждно партньорство във всеки един момент. Опитът ни в сферата е изградил непоклатима експертиза, около която се обединява целият ни екип. Вижте как можем да ви съдействаме тук.