Проверихте ли вече разходите си за месец февруари 2025 г.? Ако сте сред стотиците ВЕИ производители, шокирани от високите такси за балансираща енергия, време е да разберете какво всъщност стои зад тези обезпокоителни цифри.
Спекулации и непрозрачност при балансиращата енергия
Отново се сблъскваме с негативни последствия от непрозрачни и спекулативни практики на пазара на електроенергия, подобни на случилото се през май 2024 г. Тогава КЕВР въведе нова методика за ценообразуване на балансиращата енергия от страна на ЕСО, което доведе до драстично повишаване на разходите за балансиране, а много участници на свободния пазар, бизнес потребители, ВЕИ производители и търговци бяха сериозно ощетени.
Защо виждаме такива значителни разлики в цените за балансиране, които търговците, координатори на балансиращи групи оферират на своите доставчици на енергия?
Всяка балансираща група е отговорна за точността на прогнозите си за производство и потребление на енергия. Всяко отклонение от тези прогнози води до значителни разходи за балансиране. Някои търговци, за съжаление, злоупотребяват със сегашната ситуация, използвайки непрозрачни методики и спекулативни стратегии за извличане на краткосрочни печалби.
Как се стига до тази деформация на пазара на балансираща енергия?
- Дискриминационна методика спрямо координаторите на балансиращи групи при определянето на цената на балансиращата енергия от страна на ЕСО: Новата методика за определяне на цените на балансиращата енергия, въведена през май 2024 г., е критикувана заради непропорционално високите цени на енергията за балансиране, определяни от ЕСО и достигнали до 6300 лв./МВтч през м. май 2024г. Нормативната уредба определя, че ЕСО няма право да формира печалба от дейността си на „балансиращия пазар“, но липсващите механизми за проверка и финансовия модел при изразходването на надвзетите от координаторите средства дават свобода на системния оператор при определянето на цените на енергията за балансиране спрямо посоката на системата и позицията на отделния координатор.
- Отсъствие на прозрачност: Отсъствието на прозрачност при търговията с балансираща енергия позволява на някои пазарни участници да ползват практики, които могат да бъдат определени като подвеждащи както за ВЕИ производителите, така и за част от стопанските потребители, на които балансирането им се начислява отделно.
- Офериране на непазарни търговски условия: Конкуренцията на пазара и стремежът към максимални печалби често водят до агресивни тактики на договаряне от страна на някои търговци, „гарантирайки“, че цената за балансиране ще остане в рамките на няколко лева на MWh, а впоследствие се използва всяка възможност за увеличаване на доходите на търговеца, включително и чрез начисляване на високи такси за балансиране, скрити зад неясно формулирана методика за изчисляване.
- Липса на информация за балансиращия пазар в реално време: ЕСО предоставя данни за посоката на системата и прогнозни цени на балансиращата енергия, които впоследствие търпят промени и се различават от данните във финалния сетълмент на отделните балансиращи групи.
Как работи системата?
Цените на балансиращата енергия се определят от ЕСО по специално приета методика, влязла в сила от 1.05.2024г.
Електроенергийната ни система обичайно е в недостиг или в излишък, които се изчисляват за всеки 15 – минутен период на сетълмент.
Координаторите на балансиращи групи агрегират данните за потреблението и производството на членовете на групата си и предоставят своите общи прогнози на ЕСО (под формата на точни графици) за покупки и продажби за всеки отделен 15 минутен сетълмент период.
Най-опростеното описание на това как работи системата е, че когато прогнозите на всяка балансираща група се различават от действителното производство и потребление, то ЕСО начислява на всеки един отделен координатор разходи за направените от системния оператор продажби на недостиг и покупки на излишък. Особеното е, че позицията на отделната балансираща група спрямо посоката на енергийната система оказва влияние върху това дали покупките и продажбите на балансираща енергия ще бъдат с положителен или отрицателен знак за всеки отделен 15 минутен период на сетълмент.
Коментар от участник на пазара:
„Сметките са си сметки, но отношението към ВЕИ производителите като към „дойни крави“ прозира зад поредните лицемерни обяснения от страна на някои търговци с дългогодишен опит във взаимоотношенията с участници на свободния пазар.
Обещания за ниски цени при начисляване отделно на разходите за балансиране, нереално високи твърди цени за изкупуване с включено балансиране, горен праг на разходите и т.н. Всички обещания се забравят, договорните ангажименти се модифицират и всичко остава на заден план, когато цените на балансиращата енергия станат „космически“ в определени часове, а позицията на координатора съвпада с тази на системата. Просто опасността един координатор да понесе тежки финансови щети е реална и тогава става ясно кой търговец (координатор) държи на договорите и клиентите си, кой е поемал неразумен риск, кой е обещавал повече отколкото може да изпълни и кой отново „прецаква“ клиентите, които са му се доверили за пореден път…
Най странното е, че продължаваме да наблюдаваме ВЕИ производители и стопански потребители, които за пореден път остават излъгани от едни и същи пазарни участници. Те са лъгани, мамени, прехвърляни са от един търговец на друг, начислявани са им небаланси неоснователно, прекратявани са им договори за доставка (когато цените стигаха екстремни нива), сменяли са какви ли не търговци, ЕРП-та, групи и така и не са разбрали, че непазарните „красиви обещания“, водят до лош краен резултат.“
Високите разходи за балансиране – риск за ВЕИ сектора и пазара
Високите разходи за балансиране имат сериозни последици за производителите на електроенергия, особено за тези от сектора на възобновяемите източници (ВЕИ), които са изправени пред финансов риск, намалена конкурентоспособност и дори опасност от фалити.
Като отговорен и прозрачен търговец на електроенергия ние категорично осъждаме непазарните обещания и порочните търговски практики. Стабилността на енергийния сектор изисква честно отношение към партньорите, експертно прогнозиране, инвестиции в информационни технологии и системи за съхранение на енергия и ясно дефинирани правила, които да защитават всички участници на пазара.
El Ex Corporation е оператор на балансираща група, която от 15 години се грижи за това клиентите да получават разумна цена, гъвкави условия и информираност.