Промените в Наредба 6 засягат присъединяването на обекти към електроенергийната мрежа, според които инвеститорите в батерии ще заплащат гаранции за присъединяване.
Процедурата ReStore по НПВУ, свързана с инвестиране в системи за съхранение на електрическа енергия, очаква своите кандидати.
Гаранционните суми от Наредба 6
Процедурата по присъединяване на съоръжения за съхранение на енергия към енергийната мрежа на страната се превърна в задача с повишено ниво на трудност. Причина за подобна ситуация е соларният бум, през който България премина през лятото на 2023г. Друг аспект от проблема – участници в процеса със спекулативни намерения могат да „блокират“ голяма част от мрежата, без да имат реална възможност за изграждане на батерии. По този начин заявки се трупат, инвеститори недоволстват, а оптимизацията на процеса липсва.
Решението на КЕВР
Промените в Наредба 6 гласят, че всеки инвеститор в съоръжение за съхранение на ВЕИ енергия следва да заплати депозит от 50 хил. лв. за всеки мегават мощност при своето кандидатстване за присъединяване. Промените станаха окончателни на събрание на комисията в края на септември. Взетите мерки целят да предотвратят евентуална злоупотреба и да се фокусират върху реалния инвеститорски интерес в сектора. Мерките също предполагат по-високи критерии за изпълнение на проектите, идващи от програма ReStore по Плана за възстановяване. Програмата предвижда субсидии за изграждане на батерии за съхранение на електроенергия с общ капацитет 3000 МВтч. Със заплащането на обезпечение при кандидатстване за присъединяване се цели частично решаване на проблема с блокирането на мощност от недобросъвестни „инвеститори“. Това трябва да облекчи оптимизацията на мрежата и да даде зелена светлина за присъединяване на реални проекти.
Кога се заплаща депозита?
Сумата се изисква до три месеца след получаване на становище от мрежовия оператор за присъединяване на обекта за съхранение на електроенергия. Тя може да бъде както банкова гаранция, така и паричен депозит. След тяхното изтичане, издаденото становище от мрежовия оператор става невалидно. Гаранцията се възстановява на инвеститора с присъединяването на обекта към мрежата. В случай, че той не е подал заявление за сключване на предварителен договор за присъединяване, то тогава преносния/мрежовият оператор приспада от гаранционния депозит направените от него разходите за осигуряването на достъп за обекта до системата.
Какви са реакциите по темата?
Реакциите на инвеститорите са полярни. Въпреки, че се осъзнават положителните аспекти, гаранциите са и голямо перо в бюджета за изграждането на съоръженията. Проектът на нормативен акт и докладът на работната група бяха публикувани предварително на интернет страницата на регулатора. Всички заинтересовани страни разполагаха с 14-дневен срок да внесат своето мотивирано становище.
Някои от другите изменения в Наредба 6 предвиждат още:
- Защита на правата и интересите на инвеститорите
- Предвидима среда
- По-лесна и бърза обратна връзка
- Облекчаване на процедурите по присъединяване
- Удължаване на сроковете за екооценки на всеки проект
Още средства за системи за съхранение на електроенергия
Изграждането на системи за съхранение на електроенергия получава шанс за развитие чрез безвъзмездно финансиране на стойност 1 153 939 700 лева по механизма за инвестиция „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници“ (RESTORE) от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Поканата по процедурата ще бъде отворена до 17ч на 21.11.2024 г. Повече за процедурите, срока и всички условия и документи, можете да прочетете на eumis2020.government.bg
Какви са целите на програмата?
Основната идея е подкрепа за изграждане на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници, в частност вятърна и слънчева. Целта е изграждане на съоръжения с поне 3000 MWh използваем енергиен капацитет, присъединени към електропреносната и електроразпределителните мрежи на територията на България.
Очакваните ползи са :
- Стабилност и сигурност за електропреносната мрежа
- Балансиране на електроенергийната система, предвид регулярните проблеми, свързани най-често със свръхпроизводството на електроенергия в региона (основно в следствие на въведените в експлоатация големи мощности ФЕЦ)
- Промяна на кривата на борсовите цени и осигуряването на възвращаемост на инвестициите във вече изградени ВЕИ и такива в процес на изграждане
- Осигуряване на съоръжения отговарящи на изискванията на ЕСО за разполагаемост на резерв за първично регулиране на честотата, автоматично вторично регулиране и ръчно вторично регулиране на честотата и обменните мощности.
Какви са рамките на финансирането?
Максималното финансиране за едно предложение за едно предприятие е 148 643 080 лева. Минимална граница няма. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за всеки кандидат е до 50 % от допустимите разходи, но не повече от 371 607,70 лева (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет. Всеки кандидат може да се включи с повече от едно предложение, но останалите колективно ще бъдат финансирани само на 1/6 от квотата по процедурата.
Съгласно спецификите на програмата, съоръженията за съхранение ще бъдат разпределени на територията на България и присъединени към електропреносната мрежа на ЕСО ЕАД.
Наличието на системи за съхранение на произведената енергия е толкова ключово, както за вече изградените ВЕИ централи, така и за планираните и тези в процес на изграждане. След рязката промяна на цените на електроенергия от летните месеци, редица европейски държави съсредоточават ресурси и усилия в посока на своите вътрешни пазари на електроенергия. По-стабилни и предвидими цени могат да бъдат постигнати и с наличие на достатъчен запас от електроенергия в периоди на недостатъчно производство или неблагоприятни условия. Припомняме ви и последните данни на IEA (InternationalEnergyAgency) тук. Постоянно растящата нужда от електроенергия в световен мащаб също не трябва да бъде пренебрегвана. В този ред на мисли, последните промени в Наредба 6, както и наличието на достатъчно нови проекти за съхранение биха могли да имат търсения положителен ефект.
El Ex Corporationе дългогодишен търговец на електроенергия на българския пазар. Сред услугите, от които можете да се възползвате, са борсовото представителство, експертната консултация и надеждното партньорство, които са ключови за развитието на всяка идея в проект. Вижте как можем да ви съдействаме тук.