Реализирайте сделката

400 бизнес лидери отправят спешен призив към ръководителите на държавите от ЕС да приложат Споразумението за чиста индустрия след среща на високо ниво с председателя на Европейската комисия

Година след стартирането на Антверпенската декларация, 400 бизнес лидери се събраха отново в Антверпен, за да обсъдят току-що публикуваното Споразумение за чиста индустрия с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В навечерието на заседанието на Европейския съвет през март индустрията призовава ръководителите на държавите от ЕС да предприемат спешни действия във всички държави членки без никакво забавяне.

„Оценяваме, че председателят на Комисията отдели време да се присъедини към нас днес в Антверпен, за да представи Споразумението за чиста индустрия. Девет от десетте призива на Антверпенската декларация са адресирани. Сега трябва да превърнем амбицията на Европа „да бъде“ в решимост „да действа“. Всеки ден Европа изостава от своите цели и губи качествени работни места за настоящите и бъдещите поколения. В тези турбулентни времена се нуждаем от смели действия от европейското ръководство.“ – заяви Илхам Кадри, президент на ICCA и Cefic и главен изпълнителен директор на Syensqo.

За да се преодолеят тези предизвикателства, през февруари 2024 г. 73 бизнес лидери представиха Антверпенската декларация на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и бившия белгийски премиер Александър Де Кроо. Декларацията съдържа 10 конкретни действия за възстановяване на икономическите предпоставки за инвестиции, реализиране на устойчивите амбиции на Европа и гарантиране на качествени работни места. Днес тя вече е подписана от над 1300 поддръжници.

„Четейки Споразумението за чиста индустрия, призоваваме Комисията да се фокусира и да приоритизира три ключови действия, които могат да подобрят ситуацията още тази година, и да мобилизира цялата си енергия, смелост и решителност зад тях. Също така очакваме реалистичен график за останалите действия. Когато говорим за действия, имаме предвид реални действия, а не стратегии, политики или планове. Не оставяйте камък необърнат и разбийте всички табута. Нуждаем се от промяна на ситуацията.“ – заяви Марко Менсинк, генерален директор на Cefic.

Cefic призовава всички нови инициативи на ЕС да бъдат оценявани спрямо следните критерии:

• Гарантират ли сигурността и независимостта на Европа?

• Намаляват ли цените на енергията?

• Облекчават ли административната тежест върху компаниите?

• Привличат ли инвестиции в Европа?

• Създават ли пазари за устойчиви продукти?

• Осигуряват ли качествени работни места в Европа?

Ако отговорът на някой от тези въпроси е „не“, политиците на ЕС трябва да преразгледат и коригират съответното предложение.

Антверпенската декларация остава спешен призив за съживяване на индустриалния пейзаж на Европа. Европейските индустрии са готови да изпълнят своята роля и да продължат да подкрепят политиците в изграждането на конкурентноспособно, устойчиво и устойчиво на кризи бъдеще за Европа в контекста на променящата се геополитическа обстановка.

#AntwerpDeclaration #DeliverTheDeal #CleanIndustrialDeal

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *



Абонирайте се за нашия месечен бюлетин, за да получавате актуална информация за пазара, преференциални цени и оферти.